Home Menu

JOGA LIFE

blog o jogińskim stylu życia by Kasia

Atrakcje Egiptu – rzeka Nil

Egipt darem Nilu

W niniejszym artykule objaśnię z jakiej przyczyny Egipt, był powszednio nazywany „darem Nilu”.

Egipt leży w Afryce, w segmencie pustynnym. Czyli dookoła otaczały go same piaski, w okolicy nie było jezior lub roślin, z wyjątkiem kaktusów. Jednak przez Egipt przepływa jedna rzeka „Nil”, to jest jedyna rzeka, która płynie przez Egipt.

Znaczenie Nilu


Właśnie niedobór rzek, na terenie Egiptu, hamował uprawę roślin, sprawniejsze poruszanie się. Co roku rzeka wylewała się, co komplikowało uprawę roślin. Co interesujące wylewy rzeki konotowały bieg życia w kraju faraonów. Ciekawostką jest że terminarz starożytnych Egipcjan, został oparty na wylewach rzeki: siewy i dodatkowo żniwa odpowiadały bieżącym porom roku. Także interesujące może być, że określenie „Egipt” wywodzi się od staroegipskiego słowa Kemi, co znaczy „muł nilowy”(później z tego mułu wytwarzano cegły). Wracając do transportu, Nil wykorzystywano właśnie do transportowania przygotowanych cegieł, jakie były wykorzystywane do budowy piramid dla pierwszych faraonów. Nil był również łączony z religią, jaka była niezwykle ważna dla antycznych Egipcjan.

Nil a wierzenia religijne


Faraon przebywał swoją ostatnią ziemską wyprawę po Nilu, wraz z gromadą żałobników. Rzeka ma swoje dwa własne bóstwa: Apis, który był odpowiedzialny za wylewy wody, i Sobeka bóstwo krokodyl – opiekował się okręgami, jakie obfitowały w wodę. Oczywiście wylewy Nilu, były czasem zbyt małe, żeby cokolwiek uprawiać, co owocowało wielkim głodem, dlatego ludność Egiptu została zmuszona do konstrukcji kanałów nawadniających. Najlepszym i największym ogniwem upraw byli rolnicy, ich było najwięcej więc to oni wykonywali najwięcej prac fizycznych.

Zobacz więcej: Egypt Online Visa application .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *