Home Menu

JOGA LIFE

blog o jogińskim stylu życia by Kasia

Gdzie niezbędne są platformy dla osób niepełnosprawnych?

Windy – dźwigi do przejazdu osób oraz towarów

Budownictwo mieszkaniowe, jak i budowle pełniące funkcję obiektów użyteczności społecznej, muszą być przystosowane do wymogów wszystkich użytkowników. Chodzi o potrzebne udogodnienia, jakimi są windy osobowe a także towarowe, lub platformy dla osób niepełnosprawnych.

Winda – urządzenie znane od wieków

Wbrew wszystkiemu, winda naprawdę nie jest nowoczesnym wynalazkiem. Sprzęty takie, napędzane siłą mięśni człowieka, później zwierząt, a także z zastosowaniem przeciwwagi, były montowane już w antycznym Rzymie w Pałacu Nerona lub Koloseum.
Dzisiejsze windy różnią się od pierwowzorów jedynie współczesnym designem oraz podłączeniem do prądu, lecz reguła działania zostaje taka sama – każda winda transportuje ludzi lub artykuły w dwie strony.

Rodzaje wind

Współczesne przepisy budowlane przejrzyście definiują niezbędność umieszczania wind w domach wielorodzinnych i biurowcach — jeszcze do niedawna instalowanie wind było możliwe jedynie w mieszkaniach pięciopiętrowych a także większych, współcześnie — w zależności od konstrukcji samej windy — wolno je montować w lokalach sporo niższych, nawet dwupiętrowych.

W lokalach mieszkalnych funkcjonują windy osobowo towarowe, służące do transportu określonej ilości ludzi albo rzeczy – na przykład mebli, z kolei w budynkach użyteczności powszechnej instalowane są oprócz tego rodzaju dźwigów, również windy o szczególnym przeznaczeniu, a mianowicie platformy dla osób niepełnosprawnych.

Bezpieczeństwo w okresie używania dźwigów osobowych

Każda winda osobowa lub osobowo-towarowa ma określony udźwig a także objętość. Ta norma powinna być bezwzględnie egzekwowana ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – nadmiernie przeciążony dźwig osobowy może skutkować uszkodzeniem lub bardzo niebezpieczną sytuacją jaką jest oderwanie się liny nośnej. Ta sama norma dotyczy platformy do przewożenia osób niepełnosprawnych – z wyjątkiem standardowych środków ostrożności, platforma taka powinna mieć uzupełniające zabezpieczenia, ponieważ jednostka siedząca na wózku inwalidzkim, w chwili zagrożenia nie będzie w stanie indywidualnie się wydostać z awaryjnego dźwigu.

Platformy do przewożenia osób niepełnosprawnych to zazwyczaj ze z każdej strony oszklone kabiny, co również jest swego rodzaju wariantem zabezpieczającym użytkowników — w sytuacji awarii dźwigu, szklane zapory gwarantują doglądanie sytuacji oraz utrzymywanie kontaktu wzrokowego z jednostką zamkniętą w środku windy, co ma bardzo pożądany wydźwięk.

Zobacz także: platformy dla osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *